Bolest Pod Kolenem Zezadu

Bolest Pod Kolenem Zezadu – Bolest za kolenem se také nazývá bolest zadního kolene. „Zadní“ znamená jen pozadu.

Stejně jako bolest můžete mít otok jen v zadní části kolena nebo zasahující do lýtka. Otok může být dostatečně velký, aby zabránil správnému ohýbání nohy.

Bupův diagram, kde je lokalizována bolest zad
Příčiny bolesti za kolenem
Neexistuje jediná příčina, ale existuje řada důvodů, proč můžete mít bolesti za kolenem. Může to souviset s:
zvyšující se věk a přítomnost osteoartrózy
revmatoidní artritida u dospělých nebo dětí
poranění kolena (poranění vazu nebo roztržené chrupavky)
cysta
zánět nebo infekce v kloubu
benigní nebo rakovinový růst (to je velmi vzácné)

Stavy spojené s bolestí za kolenem
Dva běžné stavy, které způsobují bolest za kolenem, jsou:

popliteální cysta, nazývaná také Bakerova cysta
poranění zadního zkříženého vazu
Cysta je soubor tekutiny uvnitř tenké vrstvy. Poplitealní cysta je cysta v mělké depresi v zadní části kolena. Často to souvisí s dalšími stavy ovlivňujícími koleno, včetně osteoartrózy, revmatoidní artritidy, poranění chrupavky a zánětu kolenního kloubu. Mnoho druhů zranění může způsobit hromadění tekutiny. Často to bude těžká rána do přední části kolena, od pádu dopředu nebo hraní kontaktního sportu. Přirozený mechanismus kolena tlačí tuto přebytečnou tekutinu dozadu a v průběhu času se hromadí v depresi v zadní části kolena, což způsobuje tvorbu cysty.

Poranění zadního zkříženého vazu je způsobeno přetažením nebo roztržením tohoto vazu, který vede přes koleno od stehna k holenní kosti. Vyplývá to často z těžkého úderu do předklonu kolena, někdy z pádu dopředu nebo během kontaktního sportu, jako je ragby. Další typická zranění mohou nastat, když koleno narazí na palubní desku během autonehody nebo když je noha příliš narovnána a koleno ohnuto dozadu. Lékaři tomu říkají hyperextenze. Bolest Pod Kolenem Zezadu

Osteoartróza kolena je častou příčinou bolesti kolena. Hladká, lesklá chrupavka, která lemuje kolenní kloub, se stává opotřebovaná a drsná. To v průběhu času způsobuje bolest a zvyšuje poškození kolena. Většinou postihuje lidi nad 50 let. Čím jste starší, tím je pravděpodobnější, že se vám to podaří.

Příznaky bolesti za kolenem

Příznaky, které můžete mít s bolestmi za koleny, se budou lišit v závislosti na příčině. Při určitých pohybech můžete mít otok nebo bolest.
Popliteální cysta způsobuje otoky v zadní části kolena, což může být docela patrné. Velmi velký otok vám může zabránit v úplném narovnání nohy.

Otok může přicházet a odcházet, postupem času se zvětšuje nebo zmenšuje. Pokud cysta praskne, můžete mít otoky a bolesti lýtka. Bolest Pod Kolenem Zezadu

Pokud máte oteklé, citlivé lýtko, je velmi důležité navštívit lékaře, protože otok může být také způsoben sraženinou v noze (trombóza hlubokých žil), kterou je třeba urgentně léčit.

Pokud vám cysta praskne, můžete slyšet praskání a cítit teplo šířící se po lýtku. Může se vám objevit zarudnutí nebo tvorba modřin kdekoli od zadní části kolena po kotník a horní část chodidla.

U poranění zadního zkříženého vazu (PCL) je častější mít i další zranění kolena. Pokud jste však poranili pouze PCL, můžete v koleni cítit jen neurčité nepohodlí nebo nestabilitu. Můžete cítit bolest za kolenem, ale někteří lidé mají bolesti také před kolenem. Můžete také mít bolesti při klečení. Chronické nebo dlouhodobé poranění PCL může způsobit bolest při zpomalení z běhu, chůze z kopce nebo ze schodů. Bolest Pod Kolenem Zezadu

Osteoartróza obvykle způsobuje bolest, když nesete váhu, která je uvolněna odpočinkem. Ztuhlost a ztráta pohybu jsou často nejhorší první věc ráno nebo po chvíli sezení a uvolní se, jakmile se začnete pohybovat. World